БУЛІНГ (цькування, від англ. bullying) – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають в психологічному, фізичному, економічному чи сексуальному насильству, в тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, які вчиняються стосовно малолітньої або неповнолітньої особи або такою особою щодо інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого. Булінг, як правило, має три елементи:  кривдник (буллер);  жертва;  спостерігач. Види булінгу  Вербальний (словесний)  Фізичний  Соціальний  Економічний  Сексуальний  Кібербулінг

Вербальний булінг – це знущання або залякування особи за допомогою образливих слів, яке включає в себе постійні образи, погрози й неповажні коментарі про кого-небудь (щодо особливостей стилю одягу, зовнішнього вигляду, етнічну чи релігійну приналежність, інвалідність, і т. п.).

Фізичний булінг - це фізичне (часто агресивне) залякування, яке полягає в багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином (з дитини привселюдно стягують штани) тощо. Соціальний булінг – це соціальне залякування особи або застосування тактики ізоляції, яке полягає в навмисному недопусканні особи до участі в роботі групи, трапези за обіднім столом, гри, занять спортом чи громадської діяльності тощо.

Економічний булінг - це крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо. Сексуальний булінг – це погрози, напади, поширення чуток та принизливі коментарі і жарти сексуального характеру, вульгарні жести, торкання нижньої білизни жертви, підглядання за нею в процесі роздягання тощо.

Кібербулінг – це булінг у кіберпросторі, який полягає в розсиланні фотографій, текстових повідомлень, відеоматеріалів агресивного, компроментуючого чи образливого характеру з використанням інформаційних та комунікаційних технологій (електронної пошти, соціальних мереж, СМС та ММС повідомлень тощо). Законодавча база  Закон України «Про освіту»  Закон України «Про охорону дитинства»  Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу»  Кодекс України про адміністративні правопорушення. Алгоритм дій у випадку проявів булінгу

Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, вона може: повідомити про це батькам, вчителю, психологу, директору; звернутись на гарячу лінію з питань протидії насильству (тел.0800500225), до Національної поліції (102) або Центру надання безоплатної правової допомоги (тел.0958311574)

План заходів з протидії та запобіганню булінгу шукайте у вкладенні (знизу)

Якщо свідком булінгу став педагог або інший працівник школи, то він має повідомити про даний випадок керівника закладу. Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Директор школи спільно з комісією по розгляду випадків булінгу має з’ясувати всі обставини булінгу. При визнанні факту булінгу очільник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей. Відповідальність за булінгу За вчинення булінгу накладається штраф від п’ятдесяти (850 грн) до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) (1700 грн) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. За булінг, вчинений групою осіб або повторно протягом року після накладення стягнення, встановлено штраф від ста (1700 грн) до двохсот НМДГ (3400 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Булінг, вчинений дітьми від 14 до 16 років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, у розмірі, від 850 грн до 1700 грн. або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Законом визначено покарання за приховування випадків булінгу педагогічним працівником або керівником закладу освіти. Так, неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу тягне за собою накладення штрафу від 850 грн до 1700 грн. або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку

Кiлькiсть переглядiв: 193

Коментарi