• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Безпека дітей в інтернеті

10 золотих правил безпеки в Інтернеті для дітей

1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи.

2. Якщо знайдете якусь інформацію, що турбує вас, негайно сповістіть про це батьків.

3. Ніколи не погоджуватися на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, то спочатку потрібно спитати дозволу батьків, а зустріч повинна відбутися в громадському місці й у присутності батьків.

4. Не посилати свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.

5. Не відповідати на невиховані і грубі листи. Якщо одержите такі листи не з вашої вини, то сповістіть про це батьків, нехай вони зв'яжуться з компанією, що надає послуги Інтернет.

6. Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

7. Не заходити на аморальні сайти і не порушувати без згоди батьків ці правила.

8. Не давати нікому крім батьків свої паролі, навіть найближчим друзям.

9. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

10. Не шкодити і не заважати іншим користувачам.

Поради педагогам

Якщо ви виявили світлини, які підліток ще не встиг виклас­ти в мережу Інтернет, то необхідно попросити його видалити ці фото на своєму пристрої та на всіх інших, де вони можуть бути розміщені. Поясніть дитині, що виготовлення та розповсюджен­ня таких матеріалів — протизаконно й передбачає кримінальну відповідальність.

Якщо фото вже опинилися в Інтернеті, то без крайньої не­обхідності не переглядайте їх та не показуйте колегам, адже це завдасть дитині додаткову травму. Необхідно негайно зроби­ти принтскрін (копію/фото) Інтернет-сторінок, де розміщені ці фото. У подальшому такі фіксовані зображення будуть доказом для поліції, якщо випадок секстингу не вдасться владнати в ін­ший спосіб. Потім необхідно звернутися до служби підтримки соціальних мереж/сайту з проханням видалити ці матеріали із зазначенням того, що на них зображена оголена неповнолітня особа. Зазвичай служба підтримки швидко допомагає в таких си­туаціях.

Одночасно необхідно з'ясувати, що спонукало дитину зроби­ти й викласти ці фото, а також хто та з яких причин їх розповсю­джує. Якщо ви розумієте, що в ситуації задіяна доросла людина, що дитина зазнала примусу (або зображення передає статевий акт/сцену насильства), то необхідно негайно звернутися в полі­цію (або одразу в кіберполіцію вашого міста, району чи області), передати їм принтскрін/фото сторінок, де розташовані ці матері­али. Бажано не робити копію на своїх пристроях, бо під час слід­ства вони можуть бути конфісковані як докази.

Що таке «секстинг» ?

секстинг — це обмін власними фото/ відео/текстовими матеріалами ін­тимного характеру, із застосуванням сучасних засобів зв'язку: мобільних телефонів, електронної пошти, со­ціальних мереж. Секстинг стає все більш популярним серед підлітків.

Будь-яка дитина може надіслати своє зображення, якщо в неї є при­стрій з камерою та доступ до Інтер- нету. На перший погляд, це може здаватися жартом, проте наслідки такого вчинку для дитини дуже небезпечні. Навіть якщо фото не були опубліковані та зали­шаються таємницею, дитина постійно перебуває в надзвичайно пригніченому стані: переживає, що її приватні світлини побачать та опублікують сторонні люди, що вона стане об'єктом знущань з боку однолітків. Положення дитини ускладнюється й тим, що їй важко та соромно зізнатися у такому вчинку дорослим, хоча саме їхня участь важлива для вирішення цієї проблеми.

Однак дуже часто світлини та відео потрапляють в Інтер­нет, де швидко й безконтрольно розповсюджуються між корис­тувачами (у соціальних мережах та чатах класу), що призводить до кібербулінгу дитини (знущання й глузування через сучас­ні засоби комунікації), а потім і до агресивного переслідування в учнівському колективі, виникнення проблем у загальному на­вчальному процесі. Трапляється, що юнаки та дівчата створюють в соціальних мережах групи з непристойними назвами, куди з по­мсти викладають інтимні світлини колишніх коханих.

Такі дії призводять до травмування психіки дитини, підри­вають її довіру до оточуючих, створюють проблеми в побудові стосунків у майбутньому, можуть стати причиною втечі з дому та спроб покінчити життя самогубством. Окрім того, секстинг може стати серйозною перешкодою для самореалізації у дорослому житті (під час навчання чи пошуку роботи), адже більшість сучас­них кампаній шукають підтвердження інформації про кандидата

в Інтернеті та соціальних мережах. Повністю ж видалити будь-яку інформацію, розповсюджену в мережі, практично не можливо. Крім того, ці фото можуть потрапити на сайти з дитя­чою порнографією.

На жаль, нині випадки підліткового секстингу — сумна ре­альність для України, і діти все частіше потрапляють в ситуації, коли їх фото безконтрольно розповсюджуються. Діти часто не розуміють зв'язок між реальним та віртуальним життям, а також не знають про наявність ризиків, зумовлених секстингом. Для попередження та вирішення цієї проблеми необхідна співпраця батьків, вчителів, дітей та навіть поліції. Також учитель і батьки мають знати, як правильно діяти в такій ситуації, адже зазвичай наша перша реакція — прохання (або вимога) до дитини пока­зати зроблені нею інтимні світлини й подальше наполягання на негайному їх видаленні. Зауважте, що саме в такий спосіб дорослі лише ускладнюють проблему: по-перше, перегляд інтимних світ­лин завдає ще одну травму дитині (адже для неї це великий со­ром), а по-друге, так ви знищуєте всі докази, якими може скори­статися поліція у випадку розслідування (між тим, самі світлини все одно продовжують мігрувати Інтернет-простором).

Мозок підлітка потребує комунікації з оточуючими та пі­знання того, що заборонено. Статеве дозрівання провокує хлоп­ців та дівчат на сексуальні експерименти, дослідження та збу­дження. Підлітки можуть надсилати одне одному свої інтимні фото/відео, тому що «інші роблять так само» або тому, що це сприймається як безпечний жарт. Окрім того, за їхньою уявою, це один із способів виявлення довіри в романтичних стосунках чи прояв флірту, бажання подобатися, викликати захоплення. Однак є й інші випадки, коли підлітків змушують виготовляти та надсилати такі світлини.

Більше інформації з даної теми ви знайдете у вкладеннях. Бережіть себе та рідних!!! Інтернет - це не завжди безпечно!!!

Кiлькiсть переглядiв: 247

Коментарi